Infokirja illustratsioon

Tartu Ülikooli üliõpilaste infokiri

Kasulik info

Iganädalane info üliõpilastelt üliõpilastele, viited toimuvatele sündmustele, põnevatele ettevõtmistele, mitmesugustele võimalustele.

Volodõmõr Jermolenko esinemine jääb ära!

 


Tule viimasele TÜlingule!

„Diskursusepartiklid ‘no’ ja ‘noh’ tänapäevases seto keeles“
Triin Todesk (Tartu)

📅 27. mail kell 16.00
📍 Jakobi 2-438, Tartu
🌐 Loe kevadkava abstrakte ja tule kuulama!

 


Viljandi kultuuriakadeemia lavastus „Ma olen juba sinu peas“

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia 15. lennu näitlejate ülikooliteekond on vaikselt lõppemas ning on kätte jõudnud nende viimane ühine lavastus. „Ma olen juba sinu peas“ on sündinud Ruslan Stepanovi ja TÜ VKA 15. lennu näitlejatudengite ühise loomingu tulemusena. Kuidas mängida laval iseennast? Koos ja eraldi, samal ajal. Sa mind ei tea, aga ma olen juba sinu peas, alasti, aga riides; koos, aga eraldi; noor ja oluline.

📍 24. mail Viljandis, Viljandi kultuuriakadeemia mustas saalis

📍 28. mail Tartus Tartu Uues Teatris

📍 5. juunil Tallinnas Kanuti Gildi SAALIS

Laval: Maria Helena Seppik, Kristjan Taska, Ronja Marie Tepp, Robin Täpp, Madleen Maria Kirja, Eva Maria Aru, Oskar Kröönström
Lavastaja: Ruslan Stepanov

TÜ tudengitele on meil jagada sooduskood SINUPEAS (kehtib Tartu Uue Teatri etenduse puhul), mille sisestamisel saab pileti summaga 8€. Osta pilet.

 


Tartu Ülikoolis saab nüüd võõrkeeleõpetajaks õppides valida kümne keele vahel

Alates uuest õppeaastast saab Tartu Ülikooli magistriõppes õppida norra, rootsi, taani, ladina ja vanakreeka keele õpetajaks. Uued keeled lisanduvad senisele valikule, mille hulgas on inglise, saksa, prantsuse, vene ja hispaania keel. Kandideerimisavaldusi oodatakse 1. juulini ja õppetöö algab septembris. Rohkem infot.

 


Esine rahvusvahelisel üliõpilaskonverentsil!

Oktoobris toimub Riias rahvusvaheline üliõpilaskonverents „Bridges in the Baltics“, kuhu on oodatud kõikide Balti riikide, sealhulgas Tartu Ülikooli bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilased ning doktorandid. Kui tahaksid olla üks esinejatest, saada oma ettekande idee hiljemalt 30. juuniks. Loe lähemalt.

 


Registreeru sügisel algavatele keele- ja kultuurikursustele

Valikus on 20 keelt: eesti, hiina, hispaania, inglise, itaalia, jaapani, korea, ladina, leedu, läti, norra, poola, prantsuse, rootsi, saksa, taani, tšehhi, ukraina, vanakreeka ja vene keel. Registreerumine lõpeb 31. augustil ja kursused algavad septembris. Leia omale sobiv kursus!

 


Dallowday 2025 – kirjanduslik jalutuskäik läbi Tartu

Sellel kevadel tähistavad 100 aasta möödumist oma esmakordsest trükist kaks ingliskeelse kirjanduse võtmeteost: F. Scott Fitzgeraldi Suur Ameerika Romaan „The Great Gatsby“ ja Virginia Woolfi Briti modernismi meistriteos „Mrs Dalloway“. Selle suure juubeli markeerimiseks kutsub anglistika osakond kõiki huvilisi väikesele kirjanduslikule jalutuskäigule läbi suvise Tartu, mis toimub keskjuunisel kolmapäeval, kui tavaliselt Dallowday nime all Woolfi teost meeles peetakse. Laseme kõlada tekstikatkenditel mõlemast raamatust ning veedame koos aega 1920. aastate kirjanduse seltsis. Koguneme Dallowday pidustuste jaoks 11. juunil kl 16.00 Lossi 3 õppehoone ees, et siis ühiselt teele astuda. Lõpetame päeva mõnusalt kohvikus (täpne asukoht selgub lähemal kuupäevale).

Palun anna oma tulekust teada selle lingi kaudu 29. maiks!

 


Tule mõtle kaasa, kuidas saaks kujundada turvalisemat internetikäitumist!

Mõttekoda Praxis kutsub 16–24-aastaseid noori osalema rühmaintervjuul, kus vestleme internetikäitumise teemal. Intervjuu toimub uuringu „Eesti elanike küberturvaline käitumine ja küberkäitumise püsiv mõjutamine“ raames ja soovime kuulda, millised on sinu kogemused ning harjumused seoses internetiturvalisusega ja kust sa turvalise interneti kasutamise kohta infot saad.

Kõiki, kes rühmaintervjuust osa võtavad, premeerime 15-eurose kinkekaardiga. Valida saab Rahva Raamatu ja Piletilevi kinkekaardi vahel. Intervjuu viime läbi videokõnena Microsoft Teamsi vahendusel (eeldab mikrofoni ja kõlarite olemasolu Sinu arvutil või nutiseadmel). Saad valida endale sobivama intervjuu aja kahe võimaliku variandi seast:  5. juuni kell 16–18 või 9. juuni kell 17–19. Kui oled huvitatud intervjuul osalemisest, täida palun osalemisvorm ja võtame sinuga seejärel meili teel ühendust, et osalemine kinnitada.

Loe uuringu kohta lähemalt. Küsimuste korral kirjuta palun uuringu projektijuhile Marleen Allemannile (marleen.allemann@praxis.ee).

 

Tule kuulama TÜlingu keeleteaduslikke vabaloenguid!

„Universal Dependencies (UD): sõltuvussüntaktiliselt märgendatud korpused“
Kadri Muischnek (Tartu)

📅 20. mail kl 16.00
📍 Jakobi 2-438, Tartu
🌐 Loe kevadkava abstrakte ja tule kuulama!

 


Tule semestri viimasele erilisele KeeleKohtingule!

Ootame eesti keele sõpru (eesti keele õppijaid ja emakeelseid eestlasi) selle õppeaasta viimasele KeeleKohtingule 21. mail kell 18.00–19.30 Tartu Ülikooli Lossi 3 õppehoone fuajees. Kavas on mitmesugused seltskonnamängud Kuldvillakust laulmiseni. Tule kohale ja siis näed!

🔗 Registreeru üritusele.
PS Anna meile tagasisidet, kui oled sel aastal kasvõi korra KeeleKohtingutel osalenud.

 


Osale Maarjavälja talgutel 21. ja 26. mail

Üliõpilased on oodatud osalema Maarjavälja roheala talgutel. 21. mail kl 12 istutatakse ühiselt püsikuid. 26. mail saab aidata oksade tassimise ja sorteerimisega ning lammastele aia ehitamisega. Lisateave ja registreerumine linna kodulehel. Viljandi maantee ning Tartu Ülikooli Physicumi ja Chemicumi vahel asuval Maarjavälja rohealal hakatakse linnalooduse rikastamiseks katsetama mitmesuguseid võimalusi, et pakkuda elusloodusele vajalikke hüvesid ning inimestele silmailu ja tervislikku elukeskkonda. Loe lähemalt ülikooli kodulehelt.

 


Osale tehiskeele kuulamiskatses!

Otsitakse eesti emakeelega osalejaid kuulamiskatsesse! Uuringu eesmärk on õppida võõrkeele sõnu nende kõla järgi ära tundma. Katse esimeses pooles on ülesandeks õppida ära tundma, kuidas kõlavad „tavalised“ sõnad ühes väljamõeldud keeles. Katse teises pooles kuuled uusi sõnu ja ülesandeks on eelnevalt õpitu põhjal eristada õiget ja vale hääldust. Uuring toimub internetis, osale endale sobival ajal ja kohas! Katse kestab umbes 25 minutit. Osalemist hüvitatakse 10-eurose Amazoni kinkekaardiga. Rohkem katseid leiad eesti ja üldkeeleteaduste instituudi kodulehelt.

 


Sügisel algab vabade kunstide professor Viivi Luige loengukursus

Viivi Luik on luuletaja ja prosaist, lastekirjanik ning esseist, kelle looming on nii Eesti kui ka rahvusvahelist kirjandusmaastikku mõjutanud juba kuuskümmend aastat. Tema sügisel algav loengukursus kannab pealkirja „Väljendamatu väljendamine sõna abil. Ajastuomaste inimtüüpide kujutamine kirjanduses“ (HVKU.05.068). Kursusel tuleb 20. sajandi eri kümnendite kirjandusteoste põhjal juttu ajastupõhistest inimtüüpidest, nende kujutamisest kunstis, inimese muutumisest ja muutumatusest. Iga ajajärk sünnitab omaenda erilise inimtüübi ja kuni seda inimtüüpi pole sõnastatud, ei tunta seda reaalelus ära – see on väljendamatu, kuid ootab ometi väljendamist. Lisaks üliõpilastele saavad kursusest osa võtta ka kõik teised huvilised.

🔗 Registreeru ÕIS2-s.
Lisainfo vabade kunstide professuuri kohta.

 


Ukraina filosoofi, kirjaniku ja arvamusliidri Volodõmõr Jermolenko avalik loeng sõja mõjust inimlikkusele

Kiiev-Mohõla Akadeemia kaasprofessor Volodõmõr Jermolenko mõtiskleb, kuidas muudab sõda meie arusaama inimeseks olemisest. Ettekanne põhineb tema filosoofilisel ja kirjanduslikul tööl ning isiklikel sõjakogemustel. Loengule järgneb Tartu Ülikooli poliitilise filosoofia kaasprofessori Siobhan Kattago kommentaar ja küsimused ning avalik arutelu.

🗓 28. mail kl 16.15–17.45
📍 Tartu Ülikooli peahoones (Ülikooli 18–128)
🌐 Lisainfo

 


TUNNE auhinnagala

30. mail ootame Noblessnerisse ligi 500 tudengit erinevatest kõrgkoolidest. Aasta parimad Eesti tudengielu eestvedajad saavad auväärsed Kuldsed Rongad 10 kategoorias. Lisaks pidulikule tunnustamisele mahuvad õhtusse meeleolukad etteasted ning Eesti kõrgkoolide esindajatele esitatud väljakutsed.

Üliõpilastele on sissepääs ainult TASUTA pileti alusel.

Lisaks galale on kõik tudengid oodatud ka gala ametlikule afterpartyle mis toimub Tallinnas SUHE baaris. Gala piletiga on sissepääs tasuta.

 


Kutsume vastama küsimustikule, kuidas saavad raamatukogud oma kogukondi kriisiolukordades toetada

TÜ raamatukogu ootab kõiki tudengeid 31. maini osalema rahvusvahelises küsitluses, mille eesmärk on uurida, kuidas saaksid akadeemilised raamatukogud kriisiolukordades oma kogukonda paremini toetada. Küsimustikule vastamine võtab kuni 10 minutit.

 


EUROSTUDENT Eesti uuring 9

Üleeuroopalise üliõpilaste uuringu eesmärk on koguda ja kõrvutada andmeid üliõpilaste sotsiaalmajandusliku eluolu kohta üliõpilaste vaatest. Uuring keskendub laiale teemaderingile, sh ligipääs kõrgharidusele, rahulolu õpingutega, ajakasutus ja õpingute kõrvalt töötamine. Uute fookusteemadena on 9. uuringulaines rahaline olukord, tulevikuplaanid ning vaimne tervis ja heaolu.

Eestis kogutakse andmeid veebiküsitlusena juuni keskpaigani. Loe lähemalt.

 


Osale tehisaru kasutamise uuringus!

Tartu Ülikooli tekstirobotite töörühm koostöös TÜÜE-ga kutsub sind osalema lühikeses tehisaru teemalises uuringus, et välja selgitada üliõpilaste tehiaru kasutamise praktikad ja vajadused. Sinu tagasiside on oluline, sest nii saame kohandada koolitusi ja seminare vastavalt sinu vajadustele. Küsimustikule vastamine on anonüümne ja võtab umbes 10 minutit.

Osale tehisaru kasutamise uuringus!

Tartu Ülikooli tekstirobotite töörühm koostöös TÜÜE-ga kutsub sind osalema lühikeses tehisaru teemalises uuringus, et välja selgitada üliõpilaste tehiaru kasutamise praktikad ja vajadused. Sinu tagasiside on oluline, sest nii saame kohandada koolitusi ja seminare vastavalt sinu vajadustele. Küsimustikule vastamine on anonüümne ja võtab umbes 10 minutit.

 


Tule kuulama TÜlingu keeleteaduslikke vabaloenguid!

„Language policy pluralities: Narva riigigümnaasiumide pikiuuringu vahetulemusi“
Kara D. Brown ja Kadri Koreinik (Lõuna-Carolina, Tartu)

📅 13. mail kl 16.00
📍 Jakobi 2-438, Tartu
🌐 Loe kevadkava abstrakte ja tule kuulama!

 


Võro nuuri keelekohvikus on külas Kauksi Ülle

Semestri viimases võro nuuri keelekohvikus tuleb külla värvikas Kauksi Ülle, kes pajatab lugusid võru keelest ja kultuurist. Võro noorte keelekohvikus saab meeldivas õhkkonnas tee, kohvi ja küpsiste kõrval rääkida mistahes teemadel võru keeles.

📅 14. mail kl 18.00–20.00
📍Tartus Jakobi 2 hoone ruumis 427
Korraldajad: Hipp Saar ja TÜ Lõuna-Eesti keele- ja kultuuriuuringute keskus.
Toetaja: Eesti Rahvakultuuri Keskus.

 


14. mail käivitatakse õppuse Siil raames ohuteavituse terviksüsteem EE-ALARM

Alarm käivitatakse Eestis esimest korda. Muuhulgas käivitatakse 22 asulas sireenid. Kaitsevägi ja Päästeamet rõhutavad, et ühtegi päriselulist olukorda sellega läbi ei mängita ning inimestele reaalset ohtu ei ole. Loe lisaks.

 


Sotsiaalteaduste valdkonna aasta üliõpilastegu 2025

Esita oma kandidatuur SV aasta üliõpilasteo preemiale. Preemia suurus on 1000€. Kandideerimiseks on vaja esitada ülevaade teostatud ja/või algatatud tegevusest, kus tuuakse välja, millal projekt toimus, kes projektis osalesid, milline oli projekti sisu ja refleksioon projekti edukuse kohta. Esitatud ülevaadete seast valib komisjon välja preemia laureaadi. Kandideerimine kestab kuni 15. maini.

 


Ööraamatukogu kutsub tudengeid õppima ja targalt puhkama

19. maist 6. juunini on ülikooli raamatukogu taas avatud keskööni. Suuremat tähelepanu pööratakse kevadise ööraamatukogu ajal sellele, et lisaks õppimisele saaksid üliõpilased teadlikult ka puhata ja lõõgastuda. Loe lisaks.

 


Magna Charta Observatoorium kuulutab veebiseminaril välja esseekonkursi

Kõigi maailma ülikoolide tudengitele avatud konkurss kutsub mõtlema selle üle, kuidas ülikoolid saaksid paremini kaasata sidusrühmi, et parandada juurdepääsu kõrgharidusele ja tõhustada õppimiskogemust. Esseekonkursi võitjad saavad prii reisi ja osalemise ühel kahest prestiižsest konverentsist: Magna Charta Oservatooriumi konverentsil Londonis või kõrghariduse kättesaadavuse konverentsil Lõuna-Aafrikas.

Essekonkursi väljakuulutamise veebiseminaril avalikustatakse 2025. aasta konkursi ametlik teema ja juhised. 2024. aasta võitja, Hellena Leão Brasiiliast, jagab oma kogemusi ja peaesinejatena astuvad üles veel ka Peter Kwasi Kodjie (Aafrika Üliõpilasliidu peasekretär) ja David Lock (Magna Charta Observatooriumi peasekretär), kes tutvustavad algatust ja vastavad küsimustele.

🗓 22. mai 2025
🕒 kl 16:00
🔗 Registreeru

 


Ukraina filosoofi, kirjaniku ja arvamusliidri Volodõmõr Jermolenko avalik loeng sõja mõjust inimlikkusele

Kiiev-Mohõla Akadeemia kaasprofessor Volodõmõr Jermolenko mõtiskleb, kuidas muudab sõda meie arusaama inimeseks olemisest. Ettekanne põhineb tema filosoofilisel ja kirjanduslikul tööl ning isiklikel sõjakogemustel. Loengule järgneb Tartu Ülikooli poliitilise filosoofia kaasprofessori Siobhan Kattago kommentaar ja küsimused ning avalik arutelu.

🗓 28. mail kl 16.15–17.45
📍 Tartu Ülikooli peahoones (Ülikooli 18–128)
🌐 Lisainfo

 


Löö kaasa TÜ sihtasutuse turundusfotode pildistamisel

Tartu Ülikooli sihtasutus tegeleb stipendiumifondide haldamisega ja stipendiumikonkursside korraldamisega üliõpilastele. Seoses pildipanga laiendamisega otsitakse vabatahtlikke üliõpilasi, kes sooviksid piltidel kaasa lüüa. Pildistamised toimuvad vahemikus 19.–23. mai Tartus. Registeeru sobivale fotosessioonile!

 


NORF ootab noori oma räpiloominguga festivalile kandideerima

Festivalile oodatakse omaloominguga kandideerima 7–22 aastaseid noori. NORF annab noortele võimaluse hindamatute kogemuste saamiseks suurel laval ja esimeste sammude tegemiseks päris muusikamaailmas. Sel aastal tulevad festivalile noori innustama sellised artstid nagu Genka & Paul Oja, Lil Till, VK ja ka välisartist Rootsist. Tegelikult on programmi lisandumas veel üks noorte seas ülipopulaarne üllatusesineja, kellest saame loodetavasti avalikust teavitada juba juuni alguses. Kandideerimise tähtpäev 30. juuni, festival ise toimub 23. augustil Iisaku laululaval, Alutaguse vallas.

 

Teeviida portaali maikuu fookus on suhetel ja seksuaalsusel

Noorteinfo portaalist Teeviit leiab noor praktilisi nõuandeid, kuidas suhelda oskuslikult ja turvaliselt – nii sõprade, lähedaste kui ka partneriga. Teeviidast saab lugeda ka lähisuhtevägivalla, keha arengu ja muutumise, seksuaalsuse, seksuaalset sättumuse ning mitmete teiste teemade kohta. Vaata lähemalt Teeviida kodulehelt.

 


Raamatukogu söögituba läbis värskenduse

Esmaspäeval, 12. mail kell 16 avatakse ülikooli raamatukogu kolmandal korrusel uuenenud tudengite söögituba. Värske ilme saanud ruumis on pärast remonti mugavam mööbel, kapid koos vajalike nõudega, samuti mikrolaineahi ja nõudepesumasin. Loe lisaks.

 


Osale raamatukogu tagasiside uuringus!

Oleme tänulikud, kui leiad 5 minutit, et vastata anonüümsele uuringule. See aitab mõista tudengite vajadusi ja ootusi ja pakkuda paremaid teenuseid. Uuring kestab 11. maini.

 


Osale tehisaru kasutamise uuringus!

Tartu Ülikooli tekstirobotite töörühm koostöös TÜÜE-ga kutsub sind osalema lühikeses tehisaru teemalises uuringus, et välja selgitada üliõpilaste tehiaru kasutamise praktikad ja vajadused. Sinu tagasiside on oluline, sest nii saame kohandada koolitusi ja seminare vastavalt sinu vajadustele. Küsimustikule vastamine on anonüümne ja võtab umbes 10 minutit.

 


Kutse uuringusse „Akadeemilise soorituse tõlgenduste seosed vaimse tervise ja individuaalsete erinevustega“

Tartu ülikooli psühholoogia instituut kutsub osalema uuringus, mis käsitleb seda, kuidas üliõpilased tajuvad oma akadeemilist sooritust ning kuidas see seostub vaimse tervise, emotsionaalse toimetuleku ja individuaalsete erinevustega. Osalema on oodatud täisealised TÜ bakalaureuse- ja magistriastme üliõpilased, kes valdavad eesti keelt ja võtavad 2024/2025. õppeaasta kevadsemestril vähemalt kolme eristava hindamisega õppeainet. Osalejad saavad tagasisidet enda isiksuse kohta ja osalevad kahe 100-eurose kinkekaardi loosis!

 


Kutsume muu emakeelega üliõpilasi keelenõustamisele!

Keelenõustaja juurde on oodatud kõikide Tartu Ülikooli õppekavade alusel õppivad muu emakeelega üliõpilased, kes vajavad eesti keele alast abi ja nõu erialaste akadeemiliste tekstide kirjutamisel. Keelenõustamine toimub individuaalselt ja see teenus on tasuta.

👉Loe lähemalt keelenõustamise teenuse kohta
🗓Broneeri aeg
📨Keelenõu võib küsida ka e-kirja teel aadressil kulla.mellov@ut.ee.

 


Eesti ülikoolid ja Eesti Teadusagentuur kutsuvad mitmekesisuse nädalal märkama ebaõiglast käitumist

Mitmekesisuse nädal pakub nii mõtteainet kui ka praktilisi juhiseid selle kohta, kuidas reageerida kõrvalseisjana õpi- ja töökeskkonnas ette tulevale töökiusule, soopõhisele vägivallale, väärkohtlemisele ning ebavõrdsele kohtlemisele. Nädalat tähistatakse 5.–11. mail. Loe lähemalt.

 


Keeleteaduse magistriõppe infotund toimub 8. mail

8. mail kl 16.00 toimub veebis keelteaduse magistriõppe infotund, kus programmijuht Pire Teras räägib lähemalt õppekavast ja sisseastumise spetsiifikast. Lisaks tutvustab praegune magistrant Anu Kadri Uustalu põgusalt oma kogemust sellel õppekaval õppimisest.

 


Üliõpilased on oodatud kaasa lööma TÜ sihtasutuse turundusfotode pildistamisel

Tartu Ülikooli sihtasutus tegeleb stipendiumifondide haldamisega ja stipendiumikonkursside korraldamisega üliõpilastele. Seoses pildipanga laiendamisega otsitakse vabatahtlikke üliõpilasi, kes sooviksid piltidel kaasa lüüa. Pildistamised toimuvad vahemikus 19.–23. mai Tartus. Registeeru sobivale fotosessioonile!

 

Osale raamatukogu tagasiside uuringus!

Teenuste parendamise eesmärgil viib ülikooli raamatukogu koos Kliendiuuringud OÜ-ga 11. maini Tartu Ülikooli üliõpilaste seas läbi tagasiside uuringu. Oleme tänulikud, kui leiad 5 minutit, et uuringule vastata. Sinu tagasiside on väga oluline, kuna see aitab meil paremini mõista tudengite vajadusi ja ootusi. Küsimustikule vastamine on anonüümne.

 


Kutse uuringusse „Akadeemilise soorituse tõlgenduste seosed vaimse tervise ja individuaalsete erinevustega“

Tartu ülikooli psühholoogia instituut kutsub osalema uuringus, mis käsitleb seda, kuidas üliõpilased tajuvad oma akadeemilist sooritust ning kuidas see seostub vaimse tervise, emotsionaalse toimetuleku ja individuaalsete erinevustega. Osalema on oodatud täisealised TÜ bakalaureuse- ja magistriastme üliõpilased, kes valdavad eesti keelt ja võtavad 2024/2025. õppeaasta kevadsemestril vähemalt kolme eristava hindamisega õppeainet. Osalejad saavad tagasisidet enda isiksuse kohta ja osalevad kahe 100-eurose kinkekaardi loosis!

 


Tartu Tudengipäevade kevadfestival toob linna üle saja eriilmelise ürituse

„Ei saa üle Emajõe“, kuid kastironimine ja „Last one standing“ on veel ees.

 


Kutsume muu emakeelega üliõpilasi keelenõustamisele!

Keelenõustaja juurde on oodatud kõikide Tartu Ülikooli õppekavade alusel õppivad muu emakeelega üliõpilased, kes vajavad eesti keele alast abi ja nõu erialaste akadeemiliste tekstide kirjutamisel. Keelenõustamine toimub individuaalselt ja see teenus on tasuta.

👉Loe lähemalt keelenõustamise teenuse kohta
🗓Broneeri aeg
📨Keelenõu võib küsida ka e-kirja teel aadressil kulla.mellov@ut.ee.

 


Eesti ülikoolid ja Eesti Teadusagentuur kutsuvad mitmekesisuse nädalal märkama ebaõiglast käitumist

Mitmekesisuse nädal pakub nii mõtteainet kui ka praktilisi juhiseid selle kohta, kuidas reageerida kõrvalseisjana õpi- ja töökeskkonnas ette tulevale töökiusule, soopõhisele vägivallale, väärkohtlemisele ning ebavõrdsele kohtlemisele. Nädalat tähistatakse 5.–11. mail. Loe lähemalt.

 


Osale täiendusõppes

Tartu Ülikool pakub mitmekesiseid täiendusõppe võimalusi: avatud registreerimisega kursusi kõikidele huvilistele enesearendamiseks, eri- või ametialase pädevuse suurendamiseks; suve- ja talveülikooli kursusi; e-kursusi, sh MOOC-e; mikrokraadiprogramme; üksikuid tasemeõppeaineid; loengu- ja seminaride sarju jms üle Eesti. Kui tunned õpingute ajal või pärast lõpetamist, et soovid omandada spetsiifilisi oskusi, mis sind tööturul toetaksid või õppida midagi juurde, siis kasuta võimalust ja osale täiendusõppes. Koolitused on enamasti tasulised. 

Lisainfot täiendusõppe võimaluste kohta saad veebist ja sobiva koolituse leiad ÕIS2-st.

 


Keeleteaduse magistriõppe infotund toimub 8. mail

8. mail kl 16.00 toimub veebis keelteaduse magistriõppe infotund, kus programmijuht Pire Teras räägib lähemalt õppekavast ja sisseastumise spetsiifikast. Lisaks tutvustab praegune magistrant Anu Kadri Uustalu põgusalt oma kogemust sellel õppekaval õppimisest.

 


Üliõpilased on oodatud kaasa lööma TÜ sihtasutuse turundusfotode pildistamisel

Tartu Ülikooli sihtasutus tegeleb stipendiumifondide haldamisega ja stipendiumikonkursside korraldamisega üliõpilastele. Seoses pildipanga laiendamisega otsitakse vabatahtlikke üliõpilasi, kes sooviksid piltidel kaasa lüüa. Pildistamised toimuvad vahemikus 19.-23. mai Tartus. Registeeri sobivale fotosessioonile!

 


Ülikooli juhtidele suunatud koolitus aitab üksustes seksuaalse ahistamise juhtumeid ära tunda ja neile reageerida

Märtsis korraldati ülikooli eri tasandi juhtidele kaks koolitust, mille käigus pakuti praktilisi teadmisi ja oskusi seksuaalse ahistamise ennetamiseks ülikoolis, ahistamisjuhtumite lahendamiseks ja kannatanute toetamiseks. Kokku osales koolitustel 40 ülikooli töötajat.

Koolitusel tutvustas sünnitusabi ja günekoloogia kaasprofessor ning seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste üks eestvedajatest Kai Part Sensoa lipusüsteemi, mis aitab üheselt ja hinnanguvabalt välja selgitada, kas käitumine on ahistav või mitte. Loe edasi.

 


Kolme rektori stipendiumi konkursi võitis kolmandat aastat järjest Tartu Ülikooli üliõpilane

Kaheksandat korda toimunud kolme rektori stipendiumi konkursi võitis Arnita Agrita Umalas, kes on sündinud ja kasvanud Lätis, kuid õpib Tartu Ülikoolis eesti keelt ja keeleteadust, keskendudes oma magistritöös liivi keelele. Loe lähemalt.

 


Kevadjooksust võttis osa rekordarv spordisõpru

16. aprillil toimus vihmasest ilmast hoolimata kolmas Tartu Ülikooli kevadjooks, kus jõudis finišisse üle 700 osaleja. Tartu Ülikooli pere seast selgitati välja aktiivseim valdkond, milleks osutus tänavu meditsiiniteaduste valdkond. Kiireimateks Tartu Ülikooli üliõpilasteks osutusid loodus- ja täppisteaduste valdkonna üliõpilane Oliver Annus ning meditsiiniteaduste valdkonna üliõpilane Liis Grete Atonen. Loe lähemalt.

 


Kammerkoor võitis konkursil „Tallinn 2025“ segakooride kategoorias esikoha

Tartu Ülikooli Kammerkoor pälvis dirigent Triin Kochi juhatusel rahvusvahelisel koorifestivalil Tallinn 2025 esikoha segakooride kategoorias. Triin Koch pälvis parima dirigendi eripreemia. Loe lähemalt.

 

Liikumiskampaania „Kevadsammud 2025“

📅 1.–30. aprillil
🌐 Lisainfo

 


Võro nuuri keelekohvik ootab osalejaid!

Kas olõt Vanalt-Võromaalt peri nuur tüüinemine, tudõng vai gümnasist, kiä tahtnu Tarton ollõn inämb löüdäq köüdüst kodukandi keele ja kultuuriga? Kas sa tahtnu uma võro keele mõistmisõ vahtsõn situatsioonin proovilõ pandaq? Ja tuud kõkkõ hindätaoliidsi nuuriga? Nüüt om tuu võimalus olõman! Ku seost jutust arvo sait, sis olõt valmis ka tulõma!
🥨Kaasa võib võtta endale meelepärast söögipoolist ja hea(d) sõbra(d)! Tee ja kohv on kohapeal olemas.
⏰Keelekohvik toimub kevade jooksul veel kaks korda: 23. aprillil ja 14. mail.
🌐 Rohkem infot

 


Tule viimasele Filmo-Ugri filmiõhtule!

Neljapäeva õhtul toimub selle õppeaasta viimane Filmo-Ugri filmiõhtu! Sel korral vaatame koos filmi „Toorumi pojad“. „Toorumi pojad“ on 1989. aastal esilinastunud Lennart Mere dokumentaalfilm iidsest, pea 3000 aastat vanast hantide karupeierituaalist. Pakume ka hõrkse! Ootame kõiki huvilisi kõigist valdkondadest TASUTA filmi vaatama!
🗓 24. aprillil kl 18.00
📍Tartus, Jakobi 2 ringauditooriumis
Filmiõhtuid korraldavad TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituudi üliõpilasesindajad.

 


Algab Tartu Tudengipäevade kevadfestival

Tartu Tudengipäevade kevadfestival ootab sind 25. aprillist kuni 3. maini! Festival algab Öölaulupeoga ning festivalile paneb punkti legendaarne Mudamaadlus. Lisaks on nädal täidetud festivali kaaskorraldajate üritustega, tegevustest ei tule kindlasti puudust. Kõik üritused leiad ka Facebookist.

 


Tudengite kirjandusviktoriin Fahrenheit 451° raamatutoas

Fahrenheit 451° raamatutuba kutsub tudengeid oma teadmisi proovile panema kirjandusteemalisel viktoriinil 2. mail kl 19.00. Raamatutuba on tudengite jaoks kokku kogunud portsu eriti põnevaid ja silmaringi avardavaid küsimusi. Nuputama on oodatud kuni neljaliikmelised võistkonnad, aga registreerida võib ka üksinda. Parimatele on auhinnad! Üritus on tasuta.
🌐 Registreerumine ja lisainfo

 


Osale raamatukogu tagasiside uuringus!

Teenuste parendamise eesmärgil viib ülikooli raamatukogu koos Kliendiuuringud OÜ-ga 11. maini Tartu Ülikooli üliõpilaste seas läbi tagasiside uuringu. Oleme tänulikud, kui leiad 5 minutit, et uuringule vastata. Sinu tagasiside on väga oluline, kuna see aitab meil paremini mõista tudengite vajadusi ja ootusi. Küsimustikule vastamine on anonüümne.

 


Kutse uuringusse „Akadeemilise soorituse tõlgenduste seosed vaimse tervise ja individuaalsete erinevustega“

Tartu ülikooli psühholoogia instituut kutsub osalema uuringus, mis käsitleb seda, kuidas üliõpilased tajuvad oma akadeemilist sooritust ning kuidas see seostub vaimse tervise, emotsionaalse toimetuleku ja individuaalsete erinevustega. Osalema on oodatud täisealised TÜ bakalaureuse- ja magistriastme üliõpilased, kes valdavad eesti keelt ja võtavad 2024/2025. õppeaasta kevadsemestril vähemalt kolme eristava hindamisega õppeainet. Osalejad saavad tagasisidet enda isiksuse kohta ja osalevad kahe 100-eurose kinkekaardi loosis!

 


Falling Walls Lab tuleb Eestisse – esita oma idee ja võida pääse Berliini!

On sul kolm minutit, et maailma muuta? 23. mail toimub Tallinna Ülikoolis koostöös Ülemiste City ja Tartu Ülikooliga Eesti esimene Falling Walls Lab, kus noored teadlased, ettevõtjad ja spetsialistid saavad võimaluse tuua kolme minuti jooksul avalikkuse ette enda ideid ja pakkuda lahendusi globaalsetele väljakutsetele. Kandideerimine on avatud kuni 15. maini. Võitja esindab Eestit 9. novembril Berliinis toimuval finaalvõistlusel.

📅 Võistlus toimub 23. mail Tallinna Ülikoolis
⏱ Igal esinejal on 3 minutit, et veenda publikut ja žüriid
🏆 Võitja pääseb Eesti esindajana sügisel Berliini maailma finaalile
📍 Registreeru hiljemalt 15. maiks

🚆 NB! Kui tuled väljaspoolt Tallinna, saad taotleda sõidukulude hüvitamist.

 


Tudengiprojektide võistlus

Arvutiteaduse instituudi tudengiprojektide võistlus ootab teoreetilisi või praktilisi IT-projekte. Võistlusel võivad osaleda kõigi TÜ õppekavade bakalauseuse ja magistritaseme üliõpilased. Projekt võib olla seotud mõne õppeainega, uurimustööga või isikliku initsiatiiviga.

Iga kategooria võitjaid ootavad korralikud auhinnarahad! Esimene koht saab 1000, teine 800 ja kolmas 600 eurot kogumeeskonnale. Sel aastal anname taas välja ka eriauhinnad publiku lemmikule ja parimale demole ning neid võistkondi premeeritakse 500 euroga.

19. maiks tuleb esitada selle veebilehe kaudu:
 

  • projekti tutvustav poster (pdf-fail, A0 suuruses, vertikaalne)
  • veebileht, kus saab projekti materjalidega tutvuda

29. mail algusega kl 14 toimub Delta õppehoones võistluse lõpuüritus koos postrisessiooniga ja samal päeval kuulutatakse välja võitjad. Too oma projekt välja! Saad laheda kogemuse ja edu korral ka mõnusa rahasüsti!

Mida teha kui koged ahistamist, kiusamist või ebavõrdset kohtlemist?

Kui oled kogenud diskrimineerimist, (seksuaalset) ahistamist või kiusamist, on oluline, et sa ei jääks selles olukorras üksi. Ülikool pakub sulle tuge ja võimalusi lahenduste leidmiseks. Koondasime veebilehele soovitused, kuidas reageerida ja käituda, kui oled kogenud või kõrvalt näinud diskrimineerivat käitumist, ning mil moel ülikooli teavitada.

 


Ülikoolipere on oodatud aprillis osalema liikumiskampaanias „Kevadsammud 2025“

FitSphere kutsub Tartu Ülikooli üliõpilasi ja töötajaid osalema kampaanias „Kevadsammud 2025“, mis kestab 1.–30. aprillini ja on kõigile tasuta.

 


Tartu Ülikooli Kevadjooks toimub 16. aprillil

16. aprillil toimub meeleolukas Tartu Ülikooli Kevadjooks, mille start antakse Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi kõrvalt kl 19. Viiekilomeetrine rada algab TÜ akadeemilise spordiklubi kõrvalt. Rajal saad valida endale sobiva tempo – võid nii kõndida kui ka joosta, peaasi, et saaksid nautida kevadises Tartus liikumist. Eelregistreerimine on lõppenud. Pileteid on võimalik osta enne ürituse algust kohapealt 25-euro eest. Üritus jätkub järelpeoga, mille peaesinejaks on säm. Rohkem infot leiab ürituse kodulehelt ja Facebooki üritusest.

 


Ülikoolis on sagenenud vargused

Sisevalvetalitus juhib tähelepanu, et kevade saabumisega on ülikoolis sagenenud vargused nii tööruumides kui rattahoidlates. Palume kõigil olla tähelepanelikud ja võtta kasutusse lihtsad, kuid tõhusad ettevaatusabinõud:

  • Ärge jätke väärtuslikke asju järelevalveta. Palume ka üliõpilastele meelde tuletada, et garderoobi ei tohi jätta rahakotte, telefone ega võtmeid. Võimalusel saab üleriided auditooriumisse kaasa võtta.
  • Lukustage rattad korralikult. Kasutage tugevat lukku ja eemaldage väärtuslikud lisad (nt rattatuled), mida on lihtne kaasa võtta. Kinnistes rattahoidlates ärge unustage enda järel ust sulgeda, et võõras kaardiõiguseta isik siseneda ei saaks.
  • Kui märkate midagi kahtlast kas hoones või selle ümber, siis teavitage kohe ülikooli valvekeskust telefonil 737 5111.

Turvalist kevadet ja suve!

 


Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Filharmoonia koostöös kultuurilehega Sirp kutsuvad noori osalema esseekonkursil klassikalisest muusikast

Ootame noori väljendama oma mõtteid, mis on ajendatud kontserdist, kus kõlab James MacMillani teos „Stabat mater“ Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri esituses Tõnu Kaljuste juhatusel. Kontserdid toimuvad 17. aprillil EMTA kontserdisaalis ja 18. aprillil Tartu Pauluse kirikus.
Palume vabas vormis kirjutatud essees väljendada oma kogemus kontserdist: kuidas tajute muusikat ja milliseid mõtteid see tekitab. Oodatud on ka mõttearendused, mis viivad kontserdisaalist välja teiste teemade juurde. Essee võib kirjutada ka kontserdiarvustuse vormis.

Esseekonkursi tingimused:
* oodatud on osalema noored vanuses 16–26 aastat;
* kirjatöö maht: 3000–8000 tm (koos tühikutega).

Esseekonkursile registreerumiseks palume oma osavõtust teatada hiljemalt 15. aprillil e-posti aadressile epcc@epcc.ee.

Essee esitamise tähtaeg: 30. aprill 2025 e-posti aadressile: epcc@epcc.ee

Registreerunud ja neid juhendavad õpetajad pääsevad kontserdile tasuta. Töid hindab Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Tallinna Filharmoonia ja kultuurilehe Sirp poolt kokku pandud žürii. Võidutöö avaldatakse ajalehes Sirp. Parimatele kirjutajatele panevad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Filharmoonia välja eripreemiad. Täpsem info esseekonkursi ja kontserdi „Stabat Mater“ kohta: James MacMillan. Stabat mater – Eesti Filharmoonia Kammerkoor

 


Osale veebitöötoas „Open Science: Citizen Science and Open Educational Resources“

15. aprillil kl 11.00 toimub Zoomis MEDAL-i töötuba avatud teaduse teemal, keskendudes kodanikuteadusele ja avatud haridusressurssidele.

Esinevad ja arutlevad eksperdid:
Yvonne Kuiper (Donders CityLab)
Marc van Oostendorp (Radboudi Ülikool)
Monique Schoutsen (Radboudi Ülikooli Raamatukogu)

Esmalt räägime avatud haridusressurssidest – mida need endast kujutavad, kuidas neid luua ning miks need olulised on. Arutlusele tulevad küsimused nagu „Kas teadlased peaksid saama tunnustust haridusmaterjalide ajakohastamise eest?“ ja „Kas üliõpilaste loodud materjalid võiksid olla kasutatavad avatud haridusressurssidena?“ Seejärel käsitleme kodanikuteadust – mis see on, miks see teadlasele kasulik on ning kuidas kaasata avalikkust teadusesse. Yvonne Kuiper toob näiteid edukatest projektidest nagu Brain Museum Nijmegenis ja jagab praktilisi nõuandeid. Registreeru MEDALi kodulehel.

 


Tule KeeleKohtingule!

Järgmine KeeleKohting toimub 16. aprillil kl 18 Lossi 3 fuajees. Kutsume kaks korda kuus KeeleKohtingule eesti ja muu emakeelega üliõpilasi, õppejõude, kooliõpilasi ja linnakodanikke, et koos vabas õhkkonnas eesti keeles suhelda. Oodatud on igasuguse tasemega eesti keele õppijad ning ka eesti emakeelega vestluskaaslased. Vaata toimumisi kodulehelt ja registreeru.

 


Kuula veebikursuse „Soome lahe kontaktid“ loenguid

Veebikursusel „Soome lahe kontaktid“ käsitletakse mitmesuguseid Soome lahe ümbruse (asustus)ajalugu, kultuuri, keelt, aga ka geneetilist tausta ja keskkonda hõlmavaid teemasid. Oodatud on ka vabakuulajad! Loengud toimuvad kolmapäeviti kell 16.15–17.45 Zoomis. Registreeru kodulehel.
📅 16. aprillil kl 16.15
Prof. Karl Pajusalu ja Miina Norvik ettekandega „Soome lahe murded“

 


Falling Walls Lab tuleb Eestisse – esita oma idee ja võida pääse Berliini!

On sul kolm minutit, et maailma muuta? 23. mail toimub Tallinna Ülikoolis koostöös Ülemiste City ja Tartu Ülikooliga Eesti esimene Falling Walls Lab, kus noored teadlased, ettevõtjad ja spetsialistid saavad võimaluse tuua kolme minuti jooksul avalikkuse ette enda ideid ja pakkuda lahendusi globaalsetele väljakutsetele. Kandideerimine on avatud kuni 15. maini. Võitja esindab Eestit 9. novembril Berliinis toimuval finaalvõistlusel.

📅 Võistlus toimub 23. mail Tallinna Ülikoolis
⏱ Igal esinejal on 3 minutit, et veenda publikut ja žüriid
🏆 Võitja pääseb Eesti esindajana sügisel Berliini maailma finaalile
📍 Registreeru hiljemalt 15. maiks

🚆 NB! Kui tuled väljaspoolt Tallinna, saad taotleda sõidukulude hüvitamist.

 


Tudengiprojektide võistlus

Arvutiteaduse instituudi tudengiprojektide võistlus ootab teoreetilisi või praktilisi IT-projekte. Võistlusel võivad osaleda kõigi TÜ õppekavade bakalauseuse ja magistritaseme üliõpilased. Projekt võib olla seotud mõne õppeainega, uurimustööga või isikliku initsiatiiviga.

Iga kategooria võitjaid ootavad korralikud auhinnarahad! Esimene koht saab 1000, teine 800 ja kolmas 600 eurot kogumeeskonnale. Sel aastal anname taas välja ka eriauhinnad publiku lemmikule ja parimale demole ning neid võistkondi premeeritakse 500 euroga.

19. maiks tuleb esitada selle veebilehe kaudu:
 

  • projekti tutvustav poster (pdf-fail, A0 suuruses, vertikaalne)
  • veebileht, kus saab projekti materjalidega tutvuda

29. mail algusega kl 14 toimub Delta õppehoones võistluse lõpuüritus koos postrisessiooniga ja samal päeval kuulutatakse välja võitjad. Too oma projekt välja! Saad laheda kogemuse ja edu korral ka mõnusa rahasüsti!

 


Nomineeri aasta tegusamaid tudengeid ja tudengiorganisatsioone!

Lähenemas on võrgustiku Ole Rohkem auhinnagala, kus tunnustatakse tegusaid ja aktiivseid tudengeid ja tudengiorganisatsioone. Veel viimast nädalat on sinul võimalus nomineerida kümnes erinevas kategoorias enda tegusat sõpra või organisatsiooni. Ära maga võimalust maha!  Nomineerida saab 20. aprillini!

Selleaastased kategooriad on:

  • aasta tudeng,
  • aasta tudengiorganisatsioon,
  • aasta ülelinnaline organisatsioon,
  • aasta erialane organisatsioon,
  • aasta akadeemiline organisatsioon,
  • aasta fööniks,
  • aasta tudengisõber,
  • aasta üliõpilasesinduse tegu,
  • aasta tegu,
  • aasta koostööprojekt.

 

500 aastat eestikeelset raamatut – tähista koos meiega!

11.–12. aprillil toimub Tartu Ülikoolis konverents „Eesti kirjanduse leksikon“, mis tähistab 500 aasta möödumist esimese eesti- ja lätikeelse tekstiga raamatu ilmumisest. Kavas on 30 inspireerivat ettekannet teadus- ja kirjandusmaailmast – alates käsikirjadest ja folkloorist kuni tsensuuri, digihumanitaaria ja kultuurigeograafiani. Iga tund toob kuulajateni kolm ettekannet ja muusikalise vahepala. Esinejateks on TÜ teadlased, kultuuri- ja ühiskonnategelased, kes avavad raamatute tähendust ajas ja eri valdkondades. Tule kuulama, kaasa mõtlema ja avastama!

 


Kas Kõiv on võimalik? Filosoofipäev 2025 ühendab filosoofia ja näitekunsti

13. aprillil toimuv filosoofipäev on taas pühendatud Madis Kõivu mõttele ja loomingule. Päev algab sümpoosioniga, kus käsitletakse Kõivu teoseid neljast eri vaatenurgast. Õhtul toimub Tartu Uues Teatris saate „Ööülikool“ salvestus, mille käigus jagab Arne Merilai oma isiklikku vaadet Kõivu loomingule. Järgneb teatriaktsioon, mis põhineb Kõivu näidendi „Tagasitulek isa juurde“ remarkidel.

Eelmisel aastal esmakordselt toimunud filosoofipäeva eesmärk on loova mõttetöö kultiveerimine ja eesti mõttepärandi põlistamine, põimides filosoofia ja kunstid. 2025. aasta filosoofipäev on pühendatud samanimelise teose autorile, eesti füüsikule, filosoofile ja (näite)kirjanikule Madis Kõivule.

 


TÜ muuseum ootab teese aastakonverentsi ettekanneteks!

Tartu Ülikooli muuseum ootab teese ettekanneteks aastakonverentsil „Ülikool juubeldab: aastapäevade tähtsus ja tähendus kõrgkoolide loos“, mis toimub 5. detsembril 2025 Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis.

Ettekandeid oodatakse kõikidest valdkondadest, et arutleda kõrgkoolide aastapäevade tähistamise tähtsuse ja tähenduse üle Eesti haridus-, teadus- ja kultuuriloos. Osalema on oodatud nii kogenud uurijad kui ka doktorandid ja magistrandid. Teesid (250–300 sõna) 20-minutilise ettekande jaoks ja lühike elulugu (kuni 50 sõna) tuleb saata hiljemalt 2. juuniks e-posti aadressile ken.ird@ut.ee.

 


Osale tudengivarju projektis!

Saad teha ühe tulevase üliõpilas elu lihtsamaks tutvustades talle oma eriala. Vaja läheb üksnes pealehakkamist ja valmidust veeta üks päev koos tudengivarjuga. Ole eeskujuks ja teenäitajaks, sest sinul on ülikoolist juba hulgaliselt teadmisi ning väärtuslikke kogemusi. Tänutäheks kingime tudengivarju projektis osalenud üliõpilastele igal viiendal osalemiskorral Tartu Ülikooli pusa! Varjutatavaks saad registreeruda ülikooli veebilehel.

 


Ülikoolipere on oodatud aprillis osalema liikumiskampaanias „Kevadsammud 2025“

FitSphere kutsub Tartu Ülikooli üliõpilasi ja töötajaid osalema kampaanias „Kevadsammud 2025“, mis kestab 1.–30. aprillini ja see on kõigile tasuta.

 


Registreeru koolitusele „Pikaaegne maksuefektiivne investeerimine pensionisammaste kaudu“

Infotunni eesmärk on anda vajalikud sammasteülesed teadmised, võttes fookusesse II ja III samba. Infotund sobib nii noortele, kes on alles alustamas oma tööalast karjääri kui ka tööealistele, kes juba panustavad teadlikult või siis veel mitte nii teadlikult oma pensionisse. Koolitus toimub 5. mail kl 14–15 Teamisis. Registreeru!

 

Kevadjooksu tudengipilet on 6. aprillini vaid 6 eurot!

16. aprillil toimub meeleolukas Tartu Ülikooli Kevadjooks, mille start antakse Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi kõrvalt kl 19. Viiekilomeetrine rada algab TÜ akadeemilise spordiklubi kõrvalt. Rajal saad valida endale sobiva tempo – võid nii kõndida kui ka joosta, peaasi, et saaksid nautida kevadises Tartus liikumist. 6. aprillini on võimalus osta 6-eurone üliõpilaste sooduspilet. 7.–13. aprillini kehtib kõigile tavahind 18 eurot ja võistluspäeval 25 eurot. Osalemiseks on vaja registreeruda.

 


Eesti keele ja kirjanduse õpetaja infotund

📅 31. märtsil kl 16
🌐 Lisainfo ja osalemise veebilink

 


Tõlkeõpetuse magistriõppe infotund

📅 31. märtsil kl 16
📍Tartus, Lossi 3-304
🌐 Õpi tõlkijaks!

 


Üliõpilastele tasuta: sarja „Harmonia Universitatis“ kontsert „Kurt Weill 125“

1. aprillil kl 18 toimub ülikooli aulas Tartu Ülikooli ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) koostöös sündinud kontserdisarja „Harmonia Universitatis“ selle õppeaasta teine kontsert „Kurt Weill 125“. Kontsert on kõigile (üli)õpilastele tasuta. Pileteid on võimalik soetada Piletikeskusest või kohapealt. Ka (üli)õpilastel tuleb tasuta pääse Piletikeskusest alla laadida. Lisaks palutakse kaasa võtta soodustust tõendav dokument.

 


Tartu Ülikooli Turundusklubi kutsub tudengeid osalema konverentsil „Nullist turundajaks“!

Konverents „Nullist turundajaks“ on Tartu Ülikooli Turundusklubi korraldatav üritus, mis toob kokku Eesti parimad turundusspetsialistid, ettevõtjad ja sisuloojad. Kahepäevane üritus pakub osalejatele praktilisi teadmisi, edulugusid ja töötubasid, et aidata noortel turundusmaailmas edukalt alustada ja areneda. Esimesel päeval keskendutakse inspireerivatele esinemistele ja paneeldiskussioonidele, teisel päeval praktilistele töötubadele. Konverentsile on oodatud kõik turundushuvilised, olenemata varasemast kogemusest.

📅 1.–2. aprillil
📍 Tartu Ülikooli Delta keskuses
🌐 Osta pilet Fientast

 


Diskussiooniplaneel „Suhtlus üle kunstiläve“

Olete oodatud osalema diskussioonipaneelil „Suhtlus üle kunstiläve“, mis toimub Meediadisaini osakonna näituse „LÄVI“ raames galeriis Pallas. Tuntud Eesti loomeinimesed räägivad oma kogemustest kunsti loomisel ja mõtestamisel. Vestlusringis arutlevad Kaido Ole, Mirjam Hinn, Raivo Kelomees ja Jaanus Eensalu. Diskussioonipaneeli kestvus on tund aega, kuid arutelu võib venida ka pikemaks. Üritus on tasuta ning kohapeal pakutakse kohvi ja teed.

📅 3. aprillil
📍 Galerii Pallas

 


Tartu Ülikooli Kammerkoori kevadkontsert „TÜKK kevadet“

Kuulda saab koorimuusika klassikat nii Eestist kui välismaalt, aga ka kaasaegsete heliloojate loomingut. Tule veeda meiega üks kaunitest helidest kantud kevadõhtu! Sissepääs vaba annetusega.

📅 4. aprillil kl 19
📍Tartu Karlova Kooli aulas (Lina tn 2)

 


Kas viga näed laita? Tule ja aita!

Eesti ainus ühiskondlikele algatustele mõeldud inkubaator NULA ootab 10. märtsist 10. aprillini kandideerima uusi ideid, mis lahendaks teravaid ühiskondlikke probleeme nutikate lahenduste abil.

Ideekorje 10 parimat saavad võimaluse läbida üheksakuuse tasuta arenguprogrammi, mille lõpus ootab kuni 33 000-eurone stardiraha Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt!

Esita oma idee ja loe lisa kodulehelt.


Keskkonnanädal 2025 „Vähem on rohkem?!“

Üritus kutsub osalejaid avastama kestlikke viise igapäevaste harjumuste muutmiseks, et saavutada väiksem ökoloogiline jalajälg. „Vähem on rohkem“ tähistab teekonda, mis näitab, et kvaliteet kaalub üle kvantiteedi.

📅 07.–13. aprill
🌐 Ürituste ajakava

Tule Filmo-Ugri filmiõhtule!

Neljapäeva õhtul kohtume taas Filmo-Ugri filmiõhtul! Sel korral vaatame koos filmi “Do I sound gay?”📽
👋Ootame kõiki huvilisi 27. märtsil kl 18.00 TASUTA filmi vaatama Jakobi 2 ringauditooriumisse.
🍿Pakume ka hõrkse!
👀Vaata treilerit
Filmisarja Filmo-Ugri kuupäevad:
28.11 „Saami veri“, juhatab sisse Joshua Wilbur (ENG)
30.01 „Singin’ in the Rain“ (ENG)
27.02 „Stolen“ (ENG)
27.03 „Do I Sound Gay?“ (ENG)
24.04 „Toorumi pojad“ (EST)
Oodatud on ülikooli kõigi valdkondade rahvas!
Filmiõhtuid korraldavad TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituudi üliõpilasesindajad.
Rohkem infot

 


Tartu tähetornis vaadeldakse osalist päikesevarjutust

29. märtsil kell 12.30–14.30 on huvilised oodatud Tartu tähetorni, et vaadelda koos osalist päikesevarjutust.
Päikesevarjutus algab kell 12.55 ja saavutab maksimumi kell 13.39, mil Tartust vaadeldes on kaetud 12,54% Päikese näivast pinnast. Selge ilma korral toimub vaatlus nii tähetorni õues kui ka tornist 114-aastase Zeissi läätsteleskoobiga. Pilvise ilma korral räägivad kuraatorid huvilistele muuseumis Päikesest ja varjutustest ning varjutuse ülekannet vaadatakse ekraanilt.
 

31. märtsil toimub eesti keele ja kirjanduse õpetaja infotund

Eesti keele ja kirjanduse õpetaja õppekava infotund toimub veebis 31. märtsil kl 16. Tule ja saa teada, miks õppida õpetajaks just Tartu Ülikoolis. Meie mitmekesises magistriõppes avastad, kuidas õpetada eesti keelt ja kirjandust huvitavalt, tänapäevaselt ja tõhusalt. Infotunnis annavad õppekavast ülevaate programmijuht Helen Hint ja õppekorraldusspetsialist Ülle Niin.
Kujunda koos meiega Eesti tulevikuharidust!

 


Üliõpilastele tasuta: sarja „Harmonia Universitatis“ kontsert „Kurt Weill 125“

1. aprillil kl 18 toimub ülikooli aulas Tartu Ülikooli ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) koostöös sündinud kontserdisarja „Harmonia Universitatis“ selle õppeaasta teine kontsert „Kurt Weill 125“. Kontsert on kõigile (üli)õpilastele tasuta. Pileteid on võimalik soetada Piletikeskusest või kohapealt. Ka (üli)õpilastel tuleb tasuta pääse Piletikeskusest alla laadida. Lisaks palutakse kaasa võtta soodustust tõendav dokument.

 


Kevadkontsert „TÜKK kevadet“

Tartu Ülikooli Kammerkoor kutsub 4. aprillil kl 19.00 toimuvale kevadkontserdile „TÜKK kevadet“ Tartu Karlova Kooli aulas (Lina tn 2)! Kuulda saab koorimuusika klassikat nii Eestist kui välismaalt, aga ka kaasaegsete heliloojate loomingut. Tule veeda meiega üks kaunitest helidest kantud kevadõhtu! Sissepääs vaba annetusega.

 


Keskkonnanädal 2025 „Vähem on rohkem?!“

📅 07.–13. aprill
Keskkonnanädalal toimub mitmesuguseid üritusi, mille eesmärk on tuua keskkonnasõbralik eluviis ja mõtlemine eelkõige tudengitele ning noortele lähemale.
Uurime, kuidas vähemate ressursside kasutamine, läbimõeldud valikud ja jätkusuutlikum eluviis võivad luua rohkem väärtust nii üksikisiku kui ka keskkonna jaoks. Üritus kutsub osalejaid avastama kestlike viise igapäevaste harjumuste muutmiseks, et saavutada väiksem ökoloogiline jalajälg. „Vähem on rohkem?!“ tähistab teekonda, mis näitab, et kvaliteet kaalub üle kvantiteedi. Bioteaduste Üliõpilaste Selts ootab kaasa mõtlema ja tegutsema!
Lisaks on võimalik keskkonnanädala ürituste ajakaval silma peal hoida ka keskkonnanädala veebilehel ja Facebookis.

 


Katseta Web of Science’i uut tehisintellektil põhinevat tööriista Research Assistant

Tartu Ülikooli liikmetel on võimalus 10. veebruarist kuni 10. aprillini testida Web of Science’i uut tehisintellekti tööriista Research Assistant, mis aitab teadlastel ja üliõpilastel Web of Science Core Collection’ist rohkem kasu saada. Päringuid saab esitada loomulikus keeles. Võrreldes Scopus AIga vastab WOSi Research Assistant küsimustele ka erinevates keeltes.

Research Assistant on saadaval Tartu Ülikooli võrgus Web of Science’i andmebaasi lehel.

Tööriista kohta saab rohkem teavet Web of Science’i kodulehelt.

Küsimused ja tagasiside on oodatud aadressil paring@ut.ee

 


Tartu Ülikooli Kevadjooks

16. aprillil toimub meeleolukas Tartu Ülikooli Kevadjooks, mille start antakse Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi kõrvalt kell 19.00.

Registreeru ja kohtume kevadjooksul!

 


Kevadseminar Euroopa tulevikust

Oodatakse osalejaid!
📅 19–23. mai
📍 Cluny, Prantsusmaa
🌐 Lisainfo

Rikkumisest teavitamiseks on avatud vihjeliin

3. märtsist on võimalik kasutada FaceUpi keskkonnas asuvat Tartu Ülikooli vihjeliini, kus saab vihje anda konfidentsiaalselt ja soovi korral anonüümselt. Ülikool annab vihjeandjale tagasisidet ja suhtleb temaga vihjeliini vahendusel. Loe lähemalt kodulehelt ut.ee/vihjeliin.

 


Tööheaolu ja vaimse tervise konverents „Psühholoogiline turvalisus – kuidas seda luua ja hoida?“

Oodatud on nii töötajad kui ka üliõpilased. Üritus on kõigile tasuta.

📅 19. märtsil kell 13.00–17.00
📍TÜ raamatukogus ja Zoomis
🌐 Tutvu programmiga

 


Tõlkeõpetuse magistriõppe infotund

📅 31. märtsil kell 16.00
📍Tartus, Lossi 3-304
🌐 Õpi tõlkijaks!

 


Osale esseekonkursil klassikalisest muusikast

Väljenda „Stabat Mater“ kontserdist ajendatud mõtteid. Esseekonkursile registreerumiseks palume oma osavõtust teatada hiljemalt 15. aprillil e-posti aadressile epcc@epcc.ee. Essee esitamise tähtaeg on 30. aprill. Registreerunud ja neid juhendavad õpetajad pääsevad kontserdile tasuta.

🌐 Lisateave


Otsime vene emakeelega kõnelejaid lugemiskatsesse!

Katses „Pilgujälgimine lausete lugemise ajal“ uurime, kuidas vene emakeelega inimesed loevad erinevat tüüpi lauseid eesti ja vene keeles. Osaledes panustad olulisse teadusuuringusse, mis aitab tulevikus eesti keelt paremini õpetada. Kompensatsiooniks saad 25-eurose kinkekaardi.
🌐 Registreeru katsesse

 


Kuula veebikursuse „Soome lahe kontaktid“ loenguid

Veebikursusel „Soome lahe kontaktid“ käsitletakse mitmesuguseid Soome lahe ümbruse (asustus)ajalugu, kultuuri, keelt, aga ka geneetilist tausta ja keskkonda hõlmavaid teemasid. Oodatud on ka vabakuulajad! Loengud toimuvad kolmapäeviti kell 16.15–17.45 Zoomis. Registreeru kodulehel.
📅 19. märtsil kell 16.15
Prof. Riho Grünthal (Helsingi Ülikooli ) „Soome lahe keeled“

 


Tule kuulama TÜlingu keeleteaduslikke vabaloenguid!

🌐 Loe kevadkava abstrakte ja tule kuulama!
📅 18. märtsil kell 16.00
📍 Jakobi 2-438, Tartu
Justyna Mackiewicz (Birmingham) „Language and Literacy Development in University Students Pursuing Education in a Second Language“

 


Tule ühiskonnateaduste instituudi doktoriõppe infotundi!

📅 24. märtsil kell 16.00
🌐 Liitu Zoomis
Infotunnis saad teada, kuidas toimub õppetöö, kes on doktorant-nooremteadur ja mida põnevat saab instituudis uurida.

 

Tule kuulama TÜlingu keeleteaduslikke vabaloenguid!

„The earliest text in Saami discovered: a Lord’s Prayer from the 16th century“
Rogier Blokland (Uppsala)
📅 11. märtsil kell 16.00
📍 Jakobi 2-438, Tartu
🌐 Loe kevadkava abstrakte ja tule kuulama!

 


Kuula veebikursuse „Soome lahe kontaktid“ loenguid vabakuulajana

Veebikursusele „Soome lahe kontaktid“ on oodatud on ka vabakuulajad! Loengud toimuvad kolmapäeviti kl 16.15-17.45 Zoomis. Kursusel käsitletakse mitmesuguseid Soome lahe ümbruse (asustus)ajalugu, kultuuri, keelt, aga ka geneetilist tausta ja keskkonda hõlmavaid teemasid. Registreeru kodulehel.
12. märtsil toimub kaks loengut:

  • Prof. Valter Lang (Tartu Ülikool) „Kontaktid üle Soome lahe pronksi- ja rauaajal“
  • Prof. Heiki Valk (Tartu Ülikool) „Etnosed ja kultuurid Soome lahe ruumis rauaaja lõpul, keskajal ja varauusajal“

 


Võru keele huvilised on oodatud võro nuuri keelekohvikusse!

12. märtsil jätkub võro noorte vestlusõhtute sari „Võro nuuri keelekohvik“. Oodatud on kõik võru keele huvilised! Kas olõt Vanalt-Võromaalt peri nuur tüüinemine, tudõng vai gümnasist, kiä tahtnu Tarton ollõn inämb löüdäq köüdüst kodukandi keele ja kultuuriga? Kas sa tahtnu uma võro keele mõistmisõ vahtsõn situatsioonin proovilõ pandaq? Ja tuud kõkkõ hindätaoliidsi nuuriga? Nüüt om tuu võimalus olõman! Ku seost jutust arvo sait, sis olõt valmis ka tulõma! Kaasa võib võtta endale meelepärast söögipoolist ja hea(d) sõbra(d)! Tee ja kohv on kohapeal olemas. Keelekohvik toimub kevade jooksul kolm korda: 12. märtsil, 23. aprillil ja 14. mail.

 


Kohtumine Ukraina suursaadiku Maksym Kononenkoga

📅 14. märtsil kell 14.15–15.45
📍 Lossi 36-305
Olete lahkelt kutsutud välisasjade kohtumisele ja arutlema sõbralikus õhkkonnas kaasaegsete rahvusvaheliste arengute üle. Kui plaanite osaleda ja eriti juhul, kui teil on küsimus, millele sooviksite vastust kuulda, palun registreeruge.

 


Raamatukogu kutsub tudengeid uneteemalisse töötuppa

📅  14. märtsil kell 16.00
🌐 Unehügieeni töötuba „Head und, tudeng!“

 


Viimane võimalus osaleda – Vikipeedia keeletoimetamistalgud kestavad 14. märtsini!

Vikipeedia keeletoimetamistalgud kestavad emakeelepäevani. Kõik huvilised saavad proovida keeletoimetaja tööd. Registreeru Vikipeedia kasutajaks, pane end osalisena kirja, vali endale meeldivad ja toimetamist vajavad artiklid ning asu tööle. Esimese koha auhind on 1000, teise koha omanik saab 600 ja kolmanda koha oma 400 eurot. Wikimedia Eesti annab neljandale kohale tunnustusmüksu 250 eurot ja parimale uuele tulijale 500 eurot.

 


Tudengid, tulevik algab siit!

Kultuurikatlas toimub 18. märtsil e-kaubanduse suunaline konverents Baltic e-Commerce Forum. Tudengitele kehtib erihind 75 eurot, mis sisaldab terve päeva jooksul programmi kahel laval, toidukordasid ja mis kõige olulisem – suurepärast võimalust tutvuda erinevate valdkondade esindajatega. Soodushinnaga pileti lunastamiseks palun tudengitel kirjutada elamus@delfi.ee

 


Tule ühiskonnateaduste instituudi doktoriõppe infotundi!

24. märtsil kell 16.00 toimub Zoomis infotund, kus tutvustatakse doktoriõpet Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudis. Infotunnis saad teada, kuidas toimub õppetöö, kes on doktorant-nooremteadur ja mida põnevat saab instituudis uurida.

 

 

TÄNA! Kõik huvilised on oodatud filosoofia ingliskeelse magistriõppe infotundi

Kohtumisel saab ülevaate uuenenud õppekavast, mis seob filosoofia praktilise väljundi ja teiste erialadega. Infotunnil saab esitada ka küsimusi programmijuhile Francesco Orsile.

NB! Tartu Ülikooli ingliskeelsete õppekavade sisseastumistähtaeg on 15. märts.

📅  3. märtsil kell 13.00–14.00
📍 Jakobi 2-305 või Zoomis (kohtumise ID: 914 4882 8088; pääsukood: 100161).
🌐 Lisainfo

 


Loo oma tudengiorganisatsioon häkatonil „Loo rohkem“

Oled mõelnud, et sinu kogukonnas on puudu mõni tudengiorganisatsioon või tunned huvi kuidas ühe organisatsiooni käivitamine üldse käib? Tudengiorganisatsioonide loomise häkatonil saad kolme interaktiivse päeva jooksul kõik vajalikud teadmised ja suunised uue organisatsiooni loomiseks. 🚀
📅 Registreerumine lõppeb 3. märtsil.

 


Tule kuulama TÜlingu keeleteaduslikke vabaloenguid!

„The grammaticalization cycle in the Basque and proto-Basque locative systems“
Esineb Asier Gonzalez Casado (Baskimaa)

📅 4. märtsil kell 16.00
📍 Jakobi 2-438, Tartu
🌐 Loe kevadkava abstrakte ja tule kuulama!

 


Kolmapäevane KeeleKohting on vastlapäeva temaatikas!

Sel kolmapäeval toimub eriline KeeleKohting – vestleme vastlapäeva traditsioonidest. Kutsume kaks korda kuus KeeleKohtingule eesti ja muu emakeelega üliõpilasi, õppejõude, kooliõpilasi ja linnakodanikke, et koos vabas õhkkonnas eesti keeles suhelda. Oodatud on igasuguse tasemega eesti keele õppijad ning ka eesti emakeelega vestluskaaslased.

📅 Kohtume 5. märtsil kell 18.00 Lossi 3 fuajees!

🌐 Vaata toimumisi kodulehelt ja registreeru.

 


Elmo Tempel räägib tähtede õhtul üksildasest Linnuteest lõputus universumis

📅  7. märtsil kell 18.00
📍 Tartu observatoorium Tõraveres, Observatooriumi 1
🌐 Lisateave

 


Osale Hobihäkil!

Sel kevadel toimub aegade teine Matemaatika-Informaatika tudengiseltsi häkaton Hobihäkk! Nagu nimigi viitab, on tegu vabaaja teemalise häkatoniga. Häkaton toimub Delta õppehoones 7.–9. märtsil. Ootame kõiki projekte, mis on seotud vaba aja veetmisega, alustades uutmoodi Spotifyst ja lõpetades sporditeemaliste IT-lahendustega. Üritusel osaletakse 3–4 liikmelistes tiimides ning osalema on oodatud kõik huvilised. Kui ei leia tervet meeskonda kokku, siis saab registreeruda ka ilma tiimita või pooliku tiimiga ning leiame sulle mõttekaaslased kohapealt.

 

 


Tasuta veebikursus „Ukraina: Euroopa piir“

Kursus tutvustab lühidalt Ukraina ajalugu, käsitleb Ukraina kaasaegset identiteeti, kultuuri, ühiskonda, poliitikat, tegevust Venemaa sissetungi tõrjumisel, lõimumist Euroopa Liiduga, digitaalset transformatsiooni ning mõtiskleb Ukraina võimalike tulevikuperspektiivide üle. Kursusele saab registreeruda 9. märtsiniVaata lähemalt.

 


Portugali presidendi avalik kõne Tartu Ülikoolis

13. märtsil külastab Tartu Ülikooli Portugali president Marcelo Rebelo de Sousa, kes peab ülikooli peahoone aulas kl 14.15 loengu.

 


Otsime aktiivseid üliõpilasi, kes soovivad panustada Tartu Ülikooli tegevustesse

Tartu Ülikool on loonud vabatahtlike üliõpilaste Facebooki grupi, millega ootame liituma. Peame sinu panust vabatahtlikuna kindlasti meeles, sest silmapaistvad üliõpilased saavad kutse tudengite tänuüritusele, mis toimub kord aastas kevadsemestri lõpus. Lisaks kingime tudengivarju ja Tiksu projektis osalenutele igal viiendal osalemiskorral pusa! Ka messidel või koolikülastustel panustades saad endale selga Tartu Ülikooli pusa, mis jääb päriseks sinule. Lisainfo: mari-liis.timmotalo@ut.ee

 


Osale tudengivarju projektis!

Saad teha ühe tulevase üliõpilas elu lihtsamaks tutvustades talle oma eriala. Vaja läheb üksnes pealehakkamist ja valmidust veeta üks päev koos tudengivarjuga. Ole eeskujuks ja teenäitajaks, sest sinul on ülikoolist juba hulgaliselt teadmisi ning väärtuslikke kogemusi. Tänutäheks kingime tudengivarju projektis osalenud üliõpilastele igal viiendal osalemiskorral Tartu Ülikooli pusa! Varjutatavaks saad registreeruda ülikooli veebilehel.

 


Ülemiste City kutsub rahvusvahelisele Future Forumile

Tähistamaks 20. tegutsemisaastat ambitsioonikalt ja tulevikkuvaatavalt, keskendub Ülemiste City Future Forum sel korral ärikasvule ning  kannab pealkirja Business Growth – Leading the Next Wave. Konverents toob kokku 400+ tippjuhti, ettevõtjat ja valdkonna eksperti, et arutada äriarengu, innovatsiooni ja jätkusuutlikkuse teemadel. Üliõpilased on konverentsile oodatud eriti hea hinnaga: 160 eurot/pilet (sh. km). Hea hinna saamiseks palun sisesta registreerimisel kood: DELEGATION2025

📅 24. ja 25. aprillil
📍Ülemiste Citys
🌐 Tutvu kogu programmi ja esinejatega.

Vaata järele Tartu Ülikool Eesti Vabariigi 107. aastapäeva pidulikku aktust

Tartu Ülikooli töötajad ja üliõpilased kogunesid reedel, 21. veebruaril kell 14 ülikooli aulasse Eesti Vabariigi 107. aastapäeva kontsertaktusele, kus anti üle Tartu Ülikooli 2024. aasta ühiskonnateoteadusteokeeleteo ja aasta õppejõu auhinnad, Ernst Jaaksoni mälestusfondi stipendium, Lennart Meri teadustöö auhind ja magistritöö auhind ning Peeter Tulviste mälestusfondi preemia. Vaata aktust järele UTTV-st ja galeriid.
 


Osale veebikursusel „Soome lahe kontaktid“

Tartu Ülikooli arheoloogia, geneetika ja lingvistika sidususuuringute kolleegium koostöös Eesti Juurte tippkeskusega korraldab kevadel veebikursust „Soome lahe kontaktid“. Kursusel käsitletakse mitmesuguseid Soome lahe ümbruse (asustus)ajalugu, kultuuri, keelt, aga ka geneetilist tausta ja keskkonda hõlmavaid teemasid. Üliõpilased saavad kursusele registreerudes EAP-sid, oodatud on ka vabakuulajad. Esimene loeng toimub 26. veebruaril. Loe uudist.
 


Loo oma tudengiorganisatsioon häkatonil „Loo rohkem“

Oled mõelnud, et sinu kogukonnas on puudu mõni tudengiorganisatsioon või tunned huvi kuidas ühe organisatsiooni käivitamine üldse käib? Tudengiorganisatsioonide loomise häkatonil saad kolme interaktiivse päeva jooksul kõik vajalikud teadmised ja suunised uue organisatsiooni loomiseks. 🚀
Registreerumine lõppeb 3. märtsil.
 


Ülikooli raamatukogu rühmatööruumide broneerimissüsteem uueneb

Tartu Ülikooli raamatukogu võtab 25. veebruarist kasutusele uue süsteemi, mille abil saab broneerida raamatukogu teisel korrusel asuvaid rühmatööruume. Süsteemi on uue kujundusega ja turvalisem. Broneerimine on jätkuvalt lihtne ja seda saab teha raamatukogu kodulehelt haridusasutuste autentimisteenuse TAAT kaudu. Loe edasi.
 


Osale tudengivarju projektis!

Kutsume sind osalema tudengivarju projektis. Nii saad teha ühe tulevase üliõpilas elu lihtsamaks ja tutvustada talle oma eriala. Selleks läheb vaja üksnes pealehakkamist ja valmidust veeta üks päev koos tudengivarjuga. Ole eeskujuks ja teenäitajaks, sest sinul on ülikoolist juba hulgaliselt teadmisi ning väärtuslikke kogemusi. Õpilasele saad pakkuda järgmisi tegevusi:

  • kaasamine loengutesse, seminaridesse, praktikumidesse või laborisse;
  • ülikooli tähtsamate hoonete ja ühikate tutvustamine;
  • kaasamine enda sotsiaalsetesse/vaba aja tegevustesse;
  • oma soovituste jagamine ja kõikvõimalikele küsimustele vastamine.

Varjutatavaks saad registreeruda ülikooli veebilehel.   Tänutäheks kingime tudengivarju projektis osalenud üliõpilastele igal viiendal osalemiskorral Tartu Ülikooli pusa! Kui sul tekib projektis osalemise kohta küsimusi või oled varjutatavaks registreerunud, kuid ei saa enam tudengivarjusid võtta, siis palun kirjuta tudengivari@ut.ee.
 


Kas oled aktiivne üliõpilane ja soovid panustada Tartu Ülikooli tegevustesse? Täpselt sind me otsimegi!

Tartu Ülikool on loonud vabatahtlike üliõpilaste Facebooki grupi, millega ootame liituma. Peame sinu panust vabatahtlikuna kindlasti meeles, sest silmapaistvad üliõpilased saavad kutse tudengite tänuüritusele, mis toimub kord aastas kevadsemestri lõpus. Lisaks kingime tudengivarju ja Tiksu projektis osalenutele igal viiendal osalemiskorral pusa! Ka messidel või koolikülastustel panustades saad endale selga Tartu Ülikooli pusa, mis jääb päriseks sinule. Lisainfo: mari-liis.timmotalo@ut.ee

 


Osale arvamuskonkursil Edukas Eesti ja võida 10 000 eurot!

Arvamuskonkursil Edukas Eesti käib 13. hooaeg. Otsime arvamusloo vormis Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid, mis viiksid edasi meie majandust, riiki ja ühiskonda. Võimalik, et olemegi teatud pöördepunktis, sest väga sageli meenutatakse avalikus arvamuses 1990. aastate vaba ideelendu ja unistusi. On uute alguste aeg!

Äripäev kutsub ka üliõpilasi selles ajurünnakus kaasa lööma ja innustama selleks ka oma nutikaid sõpru-tuttavaid. Soovi korral võib võistlustöö valmida ka kahe või enama autori koostöös. Kuni 5000 tähemärgi pikkuse võistlustöö ja autori foto saad esitada selleks avatud keskkonnas. Osaleda saab kuni kahe artikliga. Artiklid avaldatakse Äripäeva arvamusosas erandina väljaspool paywalli.

Konkursi lõpptähtaeg on esmaspäev 31. märts.
 


Ülikooli liikmed saavad katsetada Web of Science’i uut tehisintellektil põhinevat tööriista Research Assistant

Tartu Ülikooli liikmetel on võimalus 10. veebruarist kuni 10. aprillini testida Web of Science’i uut tehisintellekti tööriista Research Assistant, mis aitab teadlastel ja üliõpilastel Web of Science Core Collection’ist rohkem kasu saada. Päringuid saab esitada loomulikus keeles. Loe lähemalt.
 

Tule kuulama TÜlingu keeleteaduslikke vabaloenguid!

📅 18. veebruaril kl 16
„Cultural evolution creates language structure: evidence from humans and humpback whales!“
Simon Kirby (Edinburgh)

🌐 Loe kevadkava abstrakte ja tule kuulama!

 


Tule KeeleKohtingule!

Kevadsemestri esimene KeeleKohting toimub 19. veebruaril kl 18 Lossi 3 fuajees. Kutsume kaks korda kuus KeeleKohtingule eesti ja muu emakeelega üliõpilasi, õppejõude, kooliõpilasi ja linnakodanikke, et koos vabas õhkkonnas eesti keeles suhelda. Oodatud on igasuguse tasemega eesti keele õppijad ning ka eesti emakeelega vestluskaaslased. Vaata toimumisi kodulehelt ja registreeru.

 


Tartu tähetorni juures tähistatakse Eesti Vabariigi sünnipäeva

Tartlastele on saanud traditsiooniks tähistada Eesti Vabariigi sünnipäeva Tartu tähetorni ees laulu ja kõnedega. Ka selle aasta 24. veebruaril kell 10.00 toimub Toomemäel Eesti lipu austamise tseremoonia, mille korraldab Tartu linn. Tartu tähetorn avab pidupäeval huvilistele näitused ajavahemikus kell 10–13 sooduspiletiga 3 eurot. Kuni 8-aastastele (k.a.) ja muuseumikaardi omanikele on sissepääs tasuta.

 

 


Sel kevadel toimub veebikursus „Soome lahe kontaktid“

Tartu Ülikooli arheoloogia, geneetika ja lingvistika sidususuuringute kolleegium koostöös Eesti Juurte tippkeskusega korraldab kevadel veebikursust „Soome lahe kontaktid“.
Kursusel käsitletakse mitmesuguseid Soome lahe ümbruse (asustus)ajalugu, kultuuri, keelt, aga ka geneetilist tausta ja keskkonda hõlmavaid teemasid. Üliõpilased saavad kursusele registreerudes EAP-sid, oodatud on ka vabakuulajad. Esimene loeng toimub 26. veebruaril. Uudis.

 


Osale arvamuskonkursil Edukas Eesti ja võida 10 000 eurot!

Arvamuskonkursil Edukas Eesti käib 13. hooaeg. Otsime arvamusloo vormis Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid, mis viiksid edasi meie majandust, riiki ja ühiskonda. Võimalik, et olemegi teatud pöördepunktis, sest väga sageli meenutatakse avalikus arvamuses 1990. aastate vaba ideelendu ja unistusi. On uute alguste aeg!

Äripäev kutsub ka üliõpilasi selles ajurünnakus kaasa lööma ja innustama selleks ka oma nutikaid sõpru-tuttavaid. Soovi korral võib võistlustöö valmida ka kahe või enama autori koostöös. Kuni 5000 tähemärgi pikkuse võistlustöö ja autori foto saad esitada selleks avatud keskkonnas. Osaleda saab kuni kahe artikliga. Artiklid avaldatakse Äripäeva arvamusosas erandina väljaspool paywalli.

Konkursi lõpptähtaeg on esmaspäev 31. märts.

 


Ülikooli liikmed saavad katsetada Web of Science’i uut tehisintellektil põhinevat tööriista Research Assistant

Tartu Ülikooli liikmetel on võimalus 10. veebruarist kuni 10. aprillini testida Web of Science’i uut tehisintellekti tööriista Research Assistant, mis aitab teadlastel ja üliõpilastel Web of Science Core Collection’ist rohkem kasu saada. Päringuid saab esitada loomulikus keeles. Loe lähemalt.

 


Osale alkoholi tarvitamise uuringus

Kõiki Eesti üliõpilasi kutsutakse osalema uuringus, mis käsitleb Eesti üliõpilaste alkoholi tarvitamist ja seksuaalse riskikäitumisega seotud hinnanguid. Uuringus osalemiseks palutakse vastata veebiküsimustikule, mille täitmine võtab aega 5–10 minutit.
Küsimuste korral võtke ühendust uuringu läbiviija Margit Paadiga meiliaadressil margit.paat@ut.ee.

 

Eesti Rahvusraamatukogult saab tasuta konsultatsiooni lõputöö allikate kohta

Millest algab suurepärane uurimis- või lõputöö? Loomulikult oskuslikult valitud allikatest! Eesti Rahvusraamatukogu pakub tippteadja tasuta konsultatsiooni nii kohapeal kui ka veebis. Selles sisaldub:

  • Tuur teadusinfo otsinguportaalis ja tasuta ligipääs muljetavaldavale hulgale maailma suurimatele andmebaasidele.
  • Personaalne nõustamine, mille käigus leiad tee just sinu teemaga seotud kuldaväärt allikateni.
  • Tippteadja abimaterjalid guugeldamisest viitamiseni.

Registreeru ja soovita ka sõbrale!

 


Tartu Ülikoolis peetakse teemanädalat „Naised teaduses“

Käesoleva nädala jooksul arutletakse võrdsete võimaluste tagamise üle ja tutvustatakse ülikooli soopõhist statistikat, samuti saab osaleda muuseumi näituse kuraatorituuril ja vaadata rändnäitust astronoomidest. „Naised teaduses“ programm.

 


Eesti Kunstiakadeemia avatud loeng – Charis Gullickson „Põhjamaade muuseumide dekoloniseerimine“

Loengus käsitletakse Norra kunstimuuseume kui asunduskolonialistlikke institutsioone ajaloolises perspektiivis. Gullickson vaatleb, kuidas kolonialism kujundab olevikku kunstimuuseumide ja kuraatoripraktikate kontekstis. Kunstimuuseumi ajaloolise teekonna analüüsimine sellest vaatenurgast lähtuvalt võib aidata näidata, miks kunstimuuseumid ja kuraatorid tegutsevad nii, nagu nad tänapäeval tegutsevad.

📅11. veebruaril kell 18
📍Eesti Kunstiakadeemia ruumis A-501

 


Ootame vabatahtlikke kamuflaažvõrke ja kiivrikatteid punuma

  • Philosophicumis (Jakobi 2) iga nädala kolmapäeval kell 16–20.
  • Omicumis (Riia 23b/2) igal tööpäeval kell 9–17.

Loe lähemalt kuidas punumises osaleda või mida saab veel Ukraina heaks teha.

 


Cannes Lions loovusfestivalil pärjatud parimad reklaamfilmid Elektriteatris

Teisipäeval, 18. veebruaril kell 18.00 linastuvad Tartu Elektriteatris 2024. aasta Cannes Lions loovusfestivalil pärjatud parimad reklaamfilmid ja sotsiaalkampaaniad.

  • Võimalus õppida maailma tipptegijatelt ning mõista, kuidas loovus mõjutab turundust, kommunikatsiooni ja ühiskonda.
  • Eriline inspiratsiooniallikas multimeedia, visuaalkunsti, disaini, ajakirjanduse, turunduse, kommunikatsiooni, draama ja teiste loovainete õpetajatele ja üliõpilastele ning valdkonna spetsialistidele.

Sooduspilet üliõpilastele: 5€
Tavapilet: 7€
Piletid on saadaval Tartu Elektriteatri kassast, veebist ja kohapeal, kuni kohti jätkub.
🌐 Lisainfo ja piletid

 


Liitu Erasmuse tudengivõrgustiku vabatahtlike tiimiga

Kas oled valmis unustamatuteks mälestusteks ja rahvusvaheliste tutvuste loomiseks? Erasmus Student Network (ESN) Tartu ootab uusi liikmeid, kes armastavad seiklusi ja soovivad aidata välistudengitel kogeda Tartut täies hiilguses.
Liitu meie infoõhtuga 19. veebruaril kell 18.00 aadressil Ülikooli 17 ja muuda nii enda kui teiste elu värvikamaks! Infoõhtu toimub inglise keeles.
Lisainfo leiad meie Facebookist, Instagramist või kirjuta meile: tartu@esn.ee.

Täida liitumisvorm kohe

 


Osale alkoholi tarvitamise uuringus

Kõiki Eesti üliõpilasi kutsutakse osalema uuringus, mis käsitleb Eesti üliõpilaste alkoholi tarvitamist ja seksuaalse riskikäitumisega seotud hinnanguid. Uuringus osalemiseks palutakse vastata veebiküsimustikule, mille täitmine võtab aega 5–10 minutit.
Küsimuste korral võtke ühendust uuringu läbiviija Margit Paadiga meiliaadressil margit.paat@ut.ee.

 


Mõjuvate kliimameetmete väljatöötamise intensiivkoolitus

Youth Climate Innovation Bootcamp on intensiivkoolitus, kus tegeletakse reaalsete kliimaprobleemidega ja saab suhelda muutuste elluviijatega üle maailma. Veebruaris toimub infotund, kuhu oodatakse neid, kellele pakub huvi mõjuvate kliimameetmete välja töötamine ja juhtimine.

📅 Infotund: 12. veebruar (veebis) kl 17.00–18.30
📅 5-nädalane veebikoolitus: märts–aprill
📅 Demopäev: 14.–17. mai (Berliin, Saksamaa)

Registreeru infotundi.

 

Accept Cookies